Come Together Danmark

Come Together tror på:

Alle mennesker har behov for meningsfulde relationer.

At være en ligeværdig del af en meningsfuld relation giver større selvfølelse.

En større selvfølelse giver mere viden om egne ressourcer og kompetencer.

Mere viden om egne ressourcer og kompetencer skaber større selvværd og øger selvstændighed.

Øget selvstændighed giver mod til at stå på egne ben.

Kontakt:

Tlf: John 30 51 58 98
mail@cometogether.dk

Landssekretariatet

John Sutherland Mitchell

Stifter af Come Together.
Leder af landssekretariatet.
Ansvarlig for indskrivninger og screening af frivillige og unge
Matchmaker i Horsens, Odder, Favrskov og Aalborg.
 
Tlf: 30515898
 
 

Lisbeth Gasbjerg

Mentor  og Kommunikations-ansvarlig

Mail: lisbeth@cometogether.dk

 

Stine Kam

 
Ansvarlig for Social Media
 

 

Janni Dalsgaard

Tlf: 30 66 58 98

janni@cometogether.dk

 

Lars-Ole Aarvig


Webmaster

lars@cometogether.dk

 

Come Together Danmarks Bestyrelse

Cometogether Danmark gennemgår i øjeblikket nogle strukturændringer, som bl.a. betyder ny organisatorisk opbygning og ny bestyrelse. Nærmere information kan findes på denne side snarest.

 

Helen Terp Andersen

Kasser, Come Together Danmark

Løn og personalemedarbejder hos University Collage Lillebælt.

helen@cometogether.dk

 

Simon Christiansen

Formand Come Together

Tlf. 4120 8088

simon@cometogether.dk

 

John Trane

Bestyrelsesmedlem, Come Together Danmark.

Service Leader, SCHINDLER ELEVATOR

jt@cometogether.dk

Guni Blohm


Bestyrelsesmedlem, Come Together Danmark & Come Together Skanderborg.

Piping Designer, Projekt assistent, GEA Process Engineering A/S.

guni@cometogether.dk

Hvad er Come Together Danmark?

Come Together er en frivillig mentor ordning for udsatte unge. Mentor ordningen henvender sig til unge over 16 år, der mangler en ressource stærk voksen i deres netværk. 

De unge kan have problemer med ensomhed, psykiske lidelser eller have haft et misbrug. En fælles ting for alle de unge der er en del af Come together er, at de alle har brug for støtte til at komme et skridt videre i deres liv.

Mentorerne er voksne over 20 år der har tid og energi til at være sammen med den unge omkring nogle gode oplevelser.

Den unge og mentoren mødes et par gange om måneden, oftest omkring en fælles interesse. Det kan være aktiviteter som; tur i biografen, gåture, fisketure, dyrke en fælles hobby, eller bare hænge ud og snakke.

Mødet mellem den unge og mentoren i en sådan relation, har vist sig at være godt og givende for begge parter og ret ofte hører vi, at det udvikler sig til venskab.